Spraymåla stolar - Proffsens guide för perfekt resultat

Fyra stolar i pastellfärger – ljusblå, rosa, gul och turkos – står uppradade framför en mönstrad tapet. De ser ut att vara nyligen spraymålade.

Skriven av

Marie-Louise Lindberg

Publicerad

2026 njuk 2

Innehållsförteckning

Att spraymåla stolar är ett snabbt sätt att ge en möbel nytt liv, men resultatet blir bara riktigt bra om underlaget, färgtypen och tekniken sitter. Jag går igenom hur du förbereder stolen, väljer rätt sprayfärg och primer, räknar på kostnaden och undviker de vanligaste misstagen. Det här är en praktisk guide för dig som vill få en jämn yta som håller i vardagen, inte bara ser bra ut första kvällen.

Det viktigaste att veta innan du börjar med sprayfärg på stolar

  • Förarbetet avgör nästan alltid slutresultatet. Rengöring och lätt slipning gör större skillnad än själva färgen.
  • Trä och metall är oftast enklast att jobba med, medan blanklackade och plastiga ytor kräver mer noggrann grundning.
  • Räkna ungefär med 1–2 sprayburkar per stol, men pinnstolar och stolar med många detaljer drar ofta mer färg.
  • Spraya i tunna lager på cirka 20–30 cm avstånd i stället för att försöka täcka allt på en gång.
  • Ventilation och brandsäkerhet är viktiga, eftersom aerosol är brandfarlig och färgdimma sprids lätt i luften.
  • Låt stolen härda ordentligt innan du använder den fullt ut, annars blir ytan lätt märkt av slitage.

När sprayfärg passar bäst och när jag hade valt en annan metod

Jag tycker att sprayfärg fungerar allra bäst på stolar där formen är viktigare än stora plana ytor. En pinnstol, en enkel köksstol i trä eller en metallstol med många vinklar blir ofta finare med spray än med pensel, eftersom du får en jämnare finish och mindre synliga penseldrag. Det är också ett bra val när du vill rädda en stol som fortfarande har bra stomme men behöver ny färg för att kännas fräsch igen.

Däremot finns det lägen där jag hellre hade valt en annan metod. Om stolen är lös i fogarna, har rötskador, släpper i faneret eller har en väldigt känslig plastyta är det bättre att laga först och måla sedan. En slitstark stol blir inte bättre av färg om konstruktionen redan är svag. När underlaget är rätt valt blir nästa fråga hur du förbereder ytan, och det är där resultatet avgörs.

Material Hur bra det brukar fungera Vad jag hade gjort Kommentar
Massivt trä Mycket bra Rengöra, slipa lätt och grundmåla vid behov Det mest förlåtande underlaget för spraymålning
Metall Mycket bra om rosten är borta Avlägsna rost, använda metallprimer och sedan färg Rätt primer gör stor skillnad för hållbarheten
Blanklackad eller laminatlik yta Bra, men kräver mer arbete Matta ner ytan och använda vidhäftningsprimer Annars riskerar färgen att släppa i kanter och hörn
Plast Ofta möjligt, men inte alltid lätt Testa först och använd plastprimer Vissa plaster är svåra att få färg att fästa på
Rotting och flätverk Möjligt med försiktighet Spraya mycket tunt och i flera omgångar Springorna gör det lätt att bygga för tjockt lager

När jag är osäker på underlaget brukar jag alltid tänka så här: om ytan känns hal, hård och lite “glashög”, då behöver den nästan alltid mer förarbete än man tror. Det är en liten insats som sparar mycket irritation senare.

Förarbetet som avgör slutresultatet

Före och efter bilder av att spraymåla stolar. En stol med mörk sits och ljusgrå ben, och en annan stol helt spraymålad i ljusgrått.

Det vanligaste felet jag ser är att man börjar spraya för tidigt. En stol som ser “okej” ut på håll kan ändå ha fett, damm, gammal vaxrester eller små ojämnheter som ställer till det när färgen väl läggs på. Jag börjar därför alltid med att ta bort allt som går att skruva loss, till exempel dynor, beslag och lösa skydd. Sedan tvättar jag stolen noggrant med målartvätt eller avfettningsmedel och låter den torka helt.

  1. Tvätta ytan ordentligt och ta bort fett, damm och smuts.
  2. Slipa lätt med fint sandpapper, oftast i spannet 180–240 beroende på underlag.
  3. Skrapa bort lös färg och ta bort flisor som annars syns igenom.
  4. Spackla små hål och märken om stolen har skador som inte ska synas.
  5. Damma av noggrant och maskera ytor som inte ska få färg.

På blanklackade stolar är slipningen extra viktig. Målet är inte att slipa ner allt, utan att göra ytan matt nog för att färgen ska få fäste. På metall tar jag också bort rostfläckar helt, för färg ovanpå rost är bara ett uppskjutet problem. När ytan är ren och jämn blir nästa steg betydligt enklare: att välja rätt färg och primer.

Så väljer du rätt sprayfärg, primer och glans

Det finns många sprayfärger i handeln, men alla är inte lika bra för möbler. Jag utgår i första hand från tre saker: underlag, slitage och önskad finish. För en stol i köket vill jag ha något som går att torka av, medan en dekorstol i sovrummet kan klara sig med en mjukare matt yta.

Val När jag använder det Fördelar Nackdelar
Universell sprayfärg Enklare trä- eller metallstolar Smidig, lätt att hitta, bra för mindre projekt Inte alltid lika slitstark som en mer specialiserad möbelfärg
Vidhäftningsprimer + täckfärg Blanklack, laminat, plast och svåra ytor Ger bättre grepp och mindre risk för att färgen släpper Kräver fler steg och lite högre budget
Metallprimer + sprayfärg Stolar av stål eller järn, särskilt utomhusstolar Skyddar bättre mot rost och ger jämnare resultat Mer förarbete om rosten redan har hunnit ta sig
Klarlack som toppskikt När stolen ska tåla extra mycket slitage Kan öka tåligheten och göra ytan enklare att torka av Måste fungera med den färg du redan valt

Glansen påverkar också hur stolen upplevs. Helmatt döljer små ojämnheter bra, men halvblank eller silkesmatt är ofta mer praktiskt i ett hem där möbeln faktiskt används. En köksstol eller en stol i hallen mår oftast bättre av en yta som går att torka av utan att kännas plastig.

Vad projektet brukar kosta i svenska butiker

Priset för att renovera en stol med sprayfärg varierar mer än många tror, mest för att många redan har en del av verktygen hemma. Har du täckpapp, tejp och sandpapper kan det bli förhållandevis billigt. Behöver du däremot primer, extra färgburkar och skyddsutrustning stiger summan snabbt. För en enkel stol brukar jag räkna med ungefär följande nivåer:

Del Ungefärlig kostnad Kommentar
Sandpapper och slipkloss 20–60 kr Räcker ofta till flera stolar
Målartvätt eller avfettningsmedel 40–120 kr Billigt i förhållande till hur mycket det påverkar vidhäftningen
Primer 80–150 kr per burk Behövs särskilt på glatta eller svåra ytor
Sprayfärg 70–130 kr per burk Räcker ofta till en enklare stol, men pinnstolar kräver mer
Klarlack 80–150 kr per burk Valfritt, men bra vid högre slitage
Maskering och skydd 30–100 kr Tejp, papp och plast skyddar golv och omgivning
Andningsskydd om du inte redan har ett 150–500 kr Värt kostnaden om du målar mer än ett enstaka projekt

En enkel stol landar alltså ofta någonstans kring 150–350 kronor om du redan har det mesta hemma, medan ett mer noggrant projekt med primer, extra skydd och flera lager lätt hamnar högre. För en stol med många spjälor eller svårt underlag kan du behöva fler burkar än du först tror, så jag brukar hellre köpa en för mycket än stå där halvfärdig.

Så sprutmålar jag en stol steg för steg

Här är den metod jag själv hade följt för att få ett rent och jämnt resultat utan onödiga överraskningar. Det är inte en snabb genväg, men det är ett upplägg som brukar fungera i vanliga hemprojekt.

  1. Skydda golv, väggar och närliggande möbler med täckpapp eller plast.
  2. Placera stolen så att du kommer åt alla sidor utan att behöva flytta den mitt i ett vått lager.
  3. Skaka burken ordentligt enligt instruktionen, ofta 1–2 minuter.
  4. Testa spraybilden på kartong eller en dold del först.
  5. Spraya med jämna rörelser på cirka 20–30 cm avstånd.
  6. Lägg 2–4 tunna lager i stället för ett tjockt.
  7. Låt varje lager torka tills ytan inte längre känns våt eller klibbig.
  8. Vänd stolen och jobba från flera vinklar, särskilt på pinnstolar och modeller med många detaljer.

Det som gör störst skillnad är att du håller handen i rörelse och låter överlappningen vara jämn. Jag börjar och slutar gärna utanför själva ytan, så att jag undviker färgansamlingar i början och slutet av draget. Om stolen har många rundade partier tar jag hellre fler mycket tunna pass än att försöka täcka allt direkt. Det ger en lugnare yta och mycket färre rinningar.

Vanliga misstag som förstör en bra stol

De flesta misslyckade spraymålningar beror inte på dålig färg, utan på för tjock applicering, för lite rengöring eller för kort torktid. Det är därför jag alltid tittar extra noga på de här punkterna innan jag tar burken i handen.
  • För lite förarbete - fett och damm gör att färgen fäster sämre och släpper snabbare.
  • För tjocka lager - ger rinningar, ojämn glans och längre torktid.
  • För korta pauser mellan lagren - ytan kan se torr ut men ändå vara för mjuk under ytan.
  • För nära sprutavstånd - gör att färgen samlas i droppar och särskilt i hörn.
  • Fel primer på fel underlag - vanligt på plast, högblank lack och metall utan rostskydd.

Om du ändå får en rinning brukar jag låta allt torka helt, slipa lätt med fint papper och lägga ett nytt tunt lager ovanpå. Att försöka rädda en blöt rinning med mer färg brukar nästan alltid göra situationen sämre. Här är det tålamod som lönar sig, inte fler spraytag.

Torktid, härdning och skötsel efter målningen

Det är lätt att tro att stolen är klar bara för att ytan känns torr efter en stund. I praktiken skiljer jag alltid mellan dammtorr, försiktigt hanterbar och fullt härdad. Arbetsmiljöverket betonar att luftföroreningar ska föras bort med bra ventilation, och det märks tydligt när man sprayar i ett trångt utrymme: luften behöver röra sig, inte bara stå still och lukta färg.

Moment Vanligt intervall Vad det betyder i praktiken
Dammtorr 10–30 minuter Ytan drar inte åt sig damm lika lätt, men är fortfarande ömtålig
Försiktigt hanterbar 2–6 timmar Du kan flytta stolen varsamt, men inte belasta den hårt
Normal användning 24–48 timmar Ofta tillräckligt för lätt vardagsbruk, beroende på färgtyp
Full härdning 5–7 dagar eller längre Ytan har då bättre slitstyrka och tål avtorkning och stötar bättre

Jag låter också stolen stå varmt, torrt och dammfritt under hela första dygnet. Undvik att stapla saker på den, ställa tillbaka dynor för tidigt eller torka av den med starka medel direkt. Om stolen ska stå i kök eller hall brukar jag vänta längre än jag tror att jag behöver, just för att ytan ska få chans att bli riktigt hård.

När stolen ska tåla vardagen utan att du behöver börja om

Om stolen ska användas av barn, stå i köket eller flyttas ofta hade jag prioriterat hållbarhet före snabb effekt. Då väljer jag en primer som passar underlaget, lägger tunna lager och låter stolen härda färdigt innan den tas i bruk. En halvblank eller silkesmatt yta brukar vara lättare att leva med än en helt matt, särskilt om stolen behöver torkas av ofta.

Det är också här den mer hållbara sidan av projektet kommer in. En stol som får nytt liv istället för att bytas ut sparar både material och pengar, och det är precis den typen av små vardagsbeslut som gör skillnad i ett hem där man vill tänka långsiktigt. Min tumregel är enkel: laga först, förbered ordentligt, spraya tunt och låt färgen härda klart. Då blir resultatet inte bara snyggt, utan också användbart på riktigt.

Vanliga frågor

Välj sprayfärg baserat på material och slitage. Universalfärg fungerar för enklare trä/metall. För blanka ytor eller plast krävs vidhäftningsprimer. Klarlack rekommenderas för extra slitstyrka, särskilt i kök eller hall.

Förarbetet är avgörande. Rengör stolen noggrant med målartvätt, slipa lätt med fint sandpapper (180-240 korn) för att färgen ska fästa. Ta bort rost och spackla eventuella ojämnheter. Damma av och maskera det som inte ska målas.

Spraya 2-4 tunna lager istället för ett tjockt. Håll cirka 20-30 cm avstånd och rör handen jämnt. Låt varje lager torka tills ytan inte längre känns våt eller klibbig innan nästa applicering, oftast 10-30 minuter.

Nyckeln är tunna lager och jämna rörelser. Spraya inte för nära och försök inte täcka allt på en gång. Börja och sluta spraya utanför stolen för att undvika färgansamlingar. Om en rinning uppstår, låt den torka helt, slipa lätt och spraya ett nytt tunt lager.

Stolen är dammtorr efter 10-30 minuter, men full härdning tar 5-7 dagar eller längre. Vänta minst 24-48 timmar för normal användning. För stolar som utsätts för högt slitage, som köksstolar, rekommenderas längre härdningstid för maximal hållbarhet.

Betygsätt artikeln

Betyg: 0.00 Antal röster: 0

Taggar:

spraymåla stolar spraymåla stolar steg för steg sprayfärg stolar tips spraymåla trästol spraymåla pinnstol spraymåla metallstol

Dela inlägget

Marie-Louise Lindberg

Marie-Louise Lindberg

Jag heter Marie-Louise Lindberg och har över 13 års erfarenhet inom familjeliv, hem och hållbarhet. Min resa in i dessa ämnen började när jag blev mamma och insåg hur viktigt det är att skapa en trygg och hållbar miljö för våra barn. Jag brinner för att dela med mig av insikter och tips som kan hjälpa andra att navigera i vardagen med fokus på både trivsel och miljömedvetenhet. I mitt skrivande strävar jag efter att göra informationen lättförståelig och tillgänglig. Jag lägger stor vikt vid att kontrollera källor och jämföra information för att säkerställa att det jag presenterar är både korrekt och aktuellt. Genom att förenkla komplexa ämnen hoppas jag kunna inspirera mina läsare att ta små steg mot en mer hållbar livsstil. Jag ser fram emot att dela med mig av mina erfarenheter och insikter här på evisvardag.se.

Skriv en kommentar